Inne nasze serwisy: Mikrodermabrazja  •  Manicure japoński  •  Liposukcja  •  Manicure hybrydowy  •  Peeling kawitacyjny

ReklamaLipoliza iniekcyjna

Liposukcja infradźwiękowa

Redukcja tkanki tłuszczowej za pomocą systemu Zeltiq

Zabieg kształtujący ciało

Odchudzanie? Poznaj wspaniały świat diety proteinowej doktora Dukana.

Reklama: Nieinwazyjny lifting twarzy | Złamanie kciuka

Złamanie kciuka - jak przebiega powrót do zdrowia i rehabilitacja?

Złamanie palca wydaje się błahe. Jednak każde złamanie, niezależnie od tego, czy jest to złamanie kości ręki, nogi, żebra czy właśnie kciuka wymaga rehabilitacji. W przypadku kciuka ma to bardzo duże znaczenie, ponieważ bez jego pełniej sprawności, cała dłoń nie jest w pełni sprawna. Często trudno odróżnić złamanie od zwichnięcia, dlatego od razu po urazie, kiedy ból kciuka się nasila, należy się udać do ortopedy, który wykona prześwietlenie.

Złamanie kciuka – co się dzieje po zdjęciu gipsu?

Kiedy palec jest już w pełni zrośnięty, co trwa z reguły około kilku tygodni, następuje zdjęcie gipsu. Bardzo istotne jest podjęcie natychmiastowej i odpowiedniej rehabilitacji. Nieruchomy palec potrzebuje ćwiczeń, które przywrócą jego mięśnie do działania. Rehabilitacja złamanego kciuka polega w głównej mierze na czynnościowym ćwiczeniu oraz biernej rehabilitacji kontuzjowanego miejsca zabiegami fizykoterapeutycznymi. Kinezyterapia powinna być wdrażana stopniowo i powinna odbywać się pod okiem specjalisty. Próba samodzielnych ćwiczeń bez konsultacji przynieść może więcej szkody niż pożytku. Pierwsze ćwiczenia powinny być spokojne i delikatne, ukierunkowane na uruchomienie zastałych stawów międzypaliczkowych palców, które nie były złamane, jednak zostały unieruchomione wraz z tym uszkodzonym. Bardzo ważne jest, by pamiętać o stawie nadgarstkowo- śródręcznym, który także jest usztywniony i konieczne jest przywrócenie mu poprzedniej ruchomości.

Ból kciuka podczas rehabilitacji

Kolejnym etapem powrotu do pełnej sprawności jest rehabilitacja samego kciuka. Początkowo ćwiczenia ograniczają się do biernego zginania i prostowania palca. Dopiero potem pojawiają się ćwiczenia czynne. Jest to wstępna faza rehabilitacji. Po niej następują ćwiczenia izometryczne, które wzmacniają siły mięśniowe palca. Końcowa faza to skomplikowane ćwiczenia całej ręki, które pomóc mają w powrocie do pełnej manualnej sprawności dłoni. Oczywiście podczas tych ćwiczeń pojawiać może się ból kciuka, jednak to normalne. Jeśli jest on zbyt silny lub nietypowy, należy to zgłosić swojemu rehabilitantowi.

Fizykoterapia na złamane kości

Fizykoterapia z kolei to bardzo skuteczna metoda powrotu do zdrowia. W sposób korzystny wpływa na gojenie złamań, na odbudowę odłamów kostnych. Ponadto zabiegi takie zmniejszają ból. Rodzaje zabiegów dobierane są do indywidualnego przypadku i przeprowadzane w specjalnych gabinetach i pod okiem wykwalifikowanego personelu medycznego.

Złamanie kciuka, tak samo, jak złamanie jakiejkolwiek innej kości sprawia, że przez długi czas mamy ograniczone możliwości manualne. Nieużywane mięśnie wiotczeją i trudno im potem powrócić do dawnej sprawności. Dlatego nie wolno zapominać o rehabilitacji, która sprawia, że nie tylko lepiej się czujemy, ale także szybciej i sprawniej wracamy do wykonywania codziennych czynności.